d(¬,¬)b

GNU, Linux, Arch, Matematik, Fizik

Özgür Web Günleri 2011

leave a comment »

Bu yıl 2.’si düzenlenen, Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu ve LKD’nin düzenlediği Özgür Web Günleri‘ne katılma şansım oldu. LKD’nin yaptığı her etkinlik gibi bu da yağışlı -ve berbat bir havada yapıldı yine. Tabi hasta olma şansım da oldu bu yüzden, şu an hala boğazlarım şiş.

Etkinlik Yeditepe’de yapıldı. (Hadi canım!) Etkinlik programına göz atmamıştım hiç. Etkinliğe beraber gittiğim 2 kişi de sunum yapacaktı, onların sunumlarına girecektim. (Bir tanesi sevgili sevgilim ras0ir, diğeri de sevgili kayınbiraderim cihann eheh.) Ancak erkek arkadaşımın sunumu okulumun olduğu Cuma gününe denk gelince maalesef ona giremedim. Bu arada LKD’nin yaptığı yanlışlardan biri de etkinlikleri ya cuma gününe de koymak ya da final haftasına denk getirmek. Cihan’ın sunumu Cumartesi günüydü, konusu da Django’ydu. Hani “Django nedir, yenir mi?” tarzında oldukça giriş seviyesindeydi -sonuç olarak 45 dakikalık bir seminerden bahsediyoruz ama oldukça güzel bir sunum olduğunu söyleyebilirim. Python’un kulakları bol bol çınladı. Sunumdan aklımda kalanlardan biri Cihan’ın Python’un şiir gibi bir syntax’inin olduğundan ne kadar çok bahsettiğiydi. Açıkçası bu gerçekten çok doğru bir ifade çünkü bir kod yığınına bakınca bazen bunalıyor insan, bu özellikle süslü parantezleri çok seven diller için oldukça geçerli bir ifade. En nihayetinde Django sunumu başarıyla bitirildi ve etkinlikteki sıkıcı olmayan 1-2 sunumdan biriydi sanırım. Sunumu yapan kişi Macbook kullanıyor, sunum esnasında Safari’yi açıyor ve ana sayfası da www.apple.com olduğu için geçtiğimiz haftalarda vefat eden Steve Jobs’u görüp “Rahmetli de öldü yaa.” diyorsa oldukça eğlenceli bir sunumdur o.

Bu arada Cihan’dan ve Django’dan bu kadar bahsetmişken Django İstanbul’dan bahsetmemek de olmaz. Türkiye’de Django ile ilgilenip İstanbul’da yaşayanların veya bir ayağı İstanbul’da olanların her ay buluşup toplantı yapmaları, etkinlikler düzenlemeleri, birlikte proje yapmaları için bir oluşum oluşuyor yavaştan. Henüz Facebook sayfası var sadece, siteyi Cihan yapıyor şu an, sunum öncesi ve sonrası görme şansım oldu, güzel bir şeye benziyor. Katılmak isteyenler Facebook adresinden veya Cihan’ın Twitter adresinden gerekli bilgi ve ilgiye ulaşabilirler.

Cumartesi gününün ve aynı zamanda etkinliğin son sunumu Özgür Yazılım A.Ş.‘nin kurucularından Erek Göktürk’ün HTML5 sunumuydu, girdiğim 2. ve son sunum da buydu. HTML5’in getirdiği standartlar, şirketlerin HTML5’in standartlaşmasına bakış açıları, bahsedilen özelliklerin standartlaşmasının özellikle web alanında çalışan insanlar ve şirketler için yararları, tarayıcı bazında HTML5’te ne durumda olunduğu, bla bla bla… Sunumda özellikle sonlara doğru gösterilen site çok ilgimi çekti, “Adamlar yapmışlar aga!” dedim. html5readiness.com diye bir site yapmışlar, 2008-2011 arasında standartlaştırılmaya çalışılan özelliklerden hangilerine hangi tarayıcıların ne zaman destek vermeye başladığı yelpaze şeklinde gösterilmiş.

Maviler çok sevgili Firefox, turuncu olanlar Chrome, morumsu olanlar da IE. Sunumdan aklımda kalan en önemli düşüncelerden biri Chrome’un HTML5 konusunda Firefox’u nasıl ezdiğiydi. Desteklemediği hiçbir şey yok neredeyse. Firefox’u Chrome’a karşı ayakta tutan şey gerçekten de eklentileri olmalı. Ayrıca sunumda ister istemez Microsoft ve IE’nin adı da bol bol geçti. Amerika’da IE6’nın sonraki sürümlere oranla hala ne kadar çok kullanıldığından bahsedildi. Şirketlerin çoğu hala XP kullanıyor ve XP’nin, dolayısıyla IE6’nın ipi çekilmek üzere. İşte o sebeple tam da burada özgür yazılımlar devreye giriyorlar aslında. Ve bunun çözümlerini üretecek şirketler olmalı. Amerika’yı falan bilemem ama Türkiye’de artık resmi olarak böyle bir şey var. 2 paragraf üstte Özgür Yazılım A.Ş.’den bahsetmiştim, kurumla ilgili daha fazla bilgi sitesinden ulaşılabilir bir durumda: www.ozguryazilim.com.tr Ben her ne kadar Türkiye’de özgür yazılıma inanmasam da inançlı insanlar mevcut. Tabi neden inanmıyorum? Kendimce sebeplerim var. En basitinden; 15 Ekim 2011 Cumartesi günü Yeditepe Üniversitesi’nde “Özgür Web Günleri” adı altında yapılan ve şirketlere özgür yazılımlı çözümler sunmak için kurulmuş Özgür Yazılım A.Ş.’nin de sponsoru olduğu etkinlikte girdiğim 2 sunumda da Macbook kullanıldı. (Bir tanesi Macbook Air idi.) Bunu eleştirmek bana kalmaz tabi ama sunumlardan biri Özgür Yazılım A.Ş.’nin kurucularından birine aitti. İşte bu yüzden inanmıyorum.

Güzellikleriyle, çirkinlikleriyle oldukça güzel bir etkinlikti yine de. Kedi bile vardı, oturup sevdim bir ara ama psikopatmış kendisi, başını okşadım diye üstüme atladı bağırarak. Onun dışında bir de kupa çaldım, isabet olmuş, bu şiş boğaza kupada ıhlamur giderdi ancak.

Reklamlar

Written by jeaquares

17 Ekim 2011 00:20

GNU/Linux kategorisinde yayınlandı

Tagged with , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: